رتبه انفورماتیک - اخذ رتبه بندی انفورماتیک

گواهینامه ایزو

تشکیل ایزو به همکاری بین فدراسیون بین‌المللی انجمن‌های استاندارد ملی و کمیته استاندارد سازمان ملل متحد انجام شد. این سازمان استاندارد بین‌المللی با هدف ایجاد هماهنگی در استانداردهای مختلف کشورهای جهان تأسیس یافت. ( گواهینامه ایزو )

درباره گواهی نامه ایزو موسسه بین‌المللی استانداردها یا ایزو گواهینامه‌ها را به محصولات و کسب و کارهایی می‌دهد که فرایندهای سازمانی و محصولات آن‌ها با استانداردهای تعیین‌شده توسط این مجمع بین‌المللی هماهنگی دارد.

البته مهم است به‌یاد داشت که این گواهینامه‌ها به تایید محصولات و خدمات از سوی تمام کشورها تبدیل نمی‌شوند و تصمیم درباره قبولی آن‌ها به عهده خود کسب و کارهاست. در برخی از کشورها، مفهوم ایزو و ارزش گواهینامه‌های آن به کمترین اندازه محبوبیت رسیده و تاثیر بسیار کمی دارد.

اصطلاح ISO از واژه‌های یونانی ISOS گرفته شده و ریشه کلمه “ایزو” را نشان می‌دهد. این واژه به معنای ایجاد هماهنگی و یکپارچه‌سازی است. با درک معنای واژه و هدف اصلی این سازمان، اکنون می‌توانید بفهمید که ایزو ( گواهینامه ایزو ) چیست و چرا این سازمان تأسیس شده است.

 

سازمان ایزو ( دیافت گواهینامه ایزو )

در اوایل سال ۱۹۲۶، موسسه استاندارد بین‌المللی که با نام ISA شناخته می‌شد، با هدفی مشابه ایزو شروع به فعالیت کرد. در این سازمان، نمایندگان ۲۰ کشور مختلف حضور داشتند. اما متأسفانه سازمان ISA در سال ۱۹۴۲ به بسته شدن رسید. در سال ۱۹۴۷، سازمان ایزو تأسیس شد تا فعالیت‌های سابق ISA را در مقیاس گسترده‌تری ادامه دهد.

نمایندگان از ۲۵ کشور مختلف در سازمان‌های استاندارد ملی فعالیت می‌کنند و ایزو یک سازمان غیردولتی است که مستقل از هر دولتی عمل می‌کند. این سازمان ائتلافی بی‌طرف است و با دولت‌های مختلف ارتباطات قدرتمندی دارد، که این امکان را فراهم می‌کند تا در سطح بین‌المللی فعالیت داشته باشد.

مقر اصلی سازمان ایزو در ژنو واقع شده و نمایندگان از کشورهای مختلف به عنوان اعضای اصلی یا فرعی در این سازمان حضور دارند. همچنین، سازمان ملی استاندارد ایران نیز به عنوان نماینده کشور در ایزو عضویت دارد، که این موضوع یکی از دلایل شهرت گواهینامه ایزو در ایران است.

 

انواع گواهینامه ایزو

انواع گواهینامه‌ ایزو در دسته‌ها و حوزه‌های گوناگونی ارائه می‌شوند و هر یک از این نشان‌ها به یک کد منحصر به فرد مرتبط هستند. این کد به سازمان‌هایی اختصاص دارد که کیفیت فعالیت‌های آن‌ها با استانداردهای تعیین‌شده توسط سازمان ایزو همخوانی داشته باشد.

برخی از این کدها با حروف و نه اعداد مشخص می‌شوند، به عنوان مثال، ISO Haccp برای شرکت‌هایی که در زمینه تولید مواد غذایی استاندارد فعالیت می‌کنند، ارائه می‌شود.

در هر حوزه کسب و کار، انواع گواهینامه ایزو قابل دریافت هستند. شرکت ایزو استانداردهای یکتا را برای هر حوزه کسب و کار تدوین کرده و مطابق با این استانداردها، درخواست‌ها را ارزیابی می‌کند. در صورت ارتقاء معیارها توسط کسب و کار متقاضی، گواهینامه‌های مرتبط به آنها اعطا می‌شود.

 

اخذ گواهینامه ایزو

برای اخذ گواهینامه ایزو، ابتدا باید به بخش حقوقی مراجعه نموده و کار با شرکت‌های حقوقی متخصص را آغاز کرد. در این زمینه، مدیریت حقوقی از حیطه تخصصی خود خارج است و شرکت‌های مختصص این امور را به عهده می‌گیرند. در ادامه به چند گام اصلی روند دریافت گواهی نامه ایزو پرداخته‌ایم:

 1. پر کردن فرم‌های مرتبط با گواهینامه ایزو با اطلاعات معتبر.
 2. برآورد هزینه سه ساله دریافت گواهینامه و عقد قرارداد.
 3. انجام اقدامات مرتبط با ممیزی و ارسال گزارش مربوط به آن.
 4. بررسی اطلاعات توسط سازمان ایزو و تایید صحت آن‌ها.
 5. صدور گواهینامه به عنوان نشانی از تطابق فعالیت‌ها با استانداردهای ایزو.

با این روند، کسب و کارها می‌توانند گواهینامه ایزو خود را با پیروی از استانداردها و مقررات این سازمان بین‌المللی دریافت کنند.

 

حفظ نشان ایزو

گواهینامه ایزو را دریافت کردن تنها یک پایان کار نیست؛ بلکه حفظ نشان ایزو نیز نیاز به توجه دارد. برای جلوگیری از ابطال گواهی ایزو به اقدامات زیر توجه کنید:

 • در ممیزی‌های بعدی، اطمینان حاصل کنید که استانداردهای مدیریت و کیفیت به درستی رعایت شده باشد.
 • قبل از گذشت ۱۲ ماه از تاریخ ممیزی صدور ایزو، ممیزی مراقبتی مرحله دوم را انجام دهید.
 • به شکایات مشتریان با دقت پاسخ دهید.

با این تدابیر، می‌توانید نشان ایزو خود را در مسیر صحیح حفظ کرده و از ابطال آن جلوگیری نمایید.

 

هزینه دریافت گواهینامه ایزو

هزینه دریافت گواهینامه ایزو متغیر است و به عواملی چون سطح اعتبار مرجع صدور، اندازه سازمان، نوع فعالیت کسب و کار، تعداد شیفت‌های کاری، تعداد پرسنل، نوسانات ارزی و مدت زمان حسابرسی بستگی دارد. بر خلاف اینکه در کدام استان ایران قرار دارید، ممکن است در تهران، شیراز، اصفهان، سمنان، تبریز، یزد یا هر استان دیگری درخواست ایزو داشته باشید.

هرچند که بسیاری از نهادهای صادرکننده ایزو در تهران مستقر هستند، اما اگر درخواست گواهی نامه ایزو معتبری دارید، باید هزینه مراجعه و ممیزی را پوشش دهید. جهت استعلام هزینه اخذ گواهینامه ایزو با ما تماس بگیرید.

 

مدارک لازم برای اخذ گواهینامه ایزو

مدارک لازم برای اخذ گواهینامه ایزو، این مدارک عبارتند از:

 1. چارت سازمانی
 2. نظام‌نامه کیفیت
 3. چک لیست‌ها
 4. دستورالعمل‌ها
 5. مستندات آموزش پرسنل
 6. مستندات ارزیابی تامین‌کنندگان
 7. مستندات مربوط به شناسایی ریسک‌ها و فرصت‌ها
 8. مستندات مربوط به فعالیت‌های ممیزی داخلی

این مدارک اساسی هستند تا فرآیند درخواست گواهینامه ایزو با موفقیت انجام شود.

 

نحوه استعلام گواهینامه ایزو

برای استعلام گواهینامه ایزو دریافتی، به وب‌سایت مرجع صادرکننده ایزو مراجعه کنید. اطلاعات مرتبط با گواهینامه ISO معمولاً در سایت مرجع مندرج شده‌اند. با وارد کردن کد رجیستری نامبر موجود بر روی گواهینامه، می‌توانید به راحتی گواهی نامه ایزو خود را استعلام کنید.

 

از کجا گواهینامه ایزو بگیریم؟

از کجا گواهینامه ایزو بگیریم؟ تصمیم گیری برای اخذ گواهی ایزو ممکن است به دلیل وجود شرکت‌های زیادی که به عنوان مراجع معتبر (CB) گواهی نامه ایزو صادر می‌کنند، برای متقاضیان مشکل‌آور باشد. بهترین راه برای انتخاب مرجع صدور گواهینامه ایزو مشاوره با یک شرکت مشاور ایزو است.

برای کمک به شما در انتخاب مرجع معتبر گواهینامه ایزو ما یک کلیپ آموزشی تهیه کرده‌ایم. لطفاً این ویدئو را مشاهده کنید تا نحوه تشخیص مرجع معتبر ایزو از مراجع غیررسمی را بیاموزید.

 

مقالات مفید: تعیین صلاحیت شرکت های خدماتی

 

اعتبار گواهینامه ایزو

به طور کلی، گواهینامه‌های ایزو پس از صدور، مدت اعتبار سه ساله دارند. اما برای حفظ اعتبار گواهی نامه ایزو درخواست‌دهندگان باید هر سال یکبار ممیزی را اجرا کنند و گواهینامه ایزو خود را برای سال بعد تمدید نمایند. به این ترتیب، گواهی ایزو که ابتدا دارای دوره اعتبار سه ساله است، با اجرای ممیزی سالیانه تا سه سال دیگر تمدید می‌شود.