گواهینامه دوره کارگری

گواهینامه دوره کارگری چیست

گواهینامه دوره کارگری چیست؟

گواهینامه دوره کارگری پس از شرکت در دوره عمومی ایمنی و بهداشت کار صادر می شود. یکی از پردغدغه ترین دوره های الزامی برای تمامی پیمانکاران این دوره هشت ساعته می باشد. این دوره به منظور اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران توسط اداره کار برگزار می شود. شرکت ها وظیفه دارند تا این دوره را برای تمامی پرسنل تحت پوشش خود برگزار نمایند.

تعداد نفرات شاغل در شرکت های پیمانکاری شامل دفتر مرکزی، کارگاه های فعال بسیار زیاد است و پراکندگی کارگاه ها در مناطق مختلف کشور باعث می شود تا به منظور هماهنگی افراد داخل مجموعه و نامه نگاری های لازم برای برگزاری این دوره با کانون های منطقه و اداره کار شهرستان ها زمان زیادی به هدر برود.

گواهینامه دوره کارگری

گواهینامه دوره کارگری که توسط مرکز تحقیقات و تعلیمات فنی و بهداشت کار صادر می شود در چند سال اخیر به دلیل شرایط کرونا ویروس به صورت آنلاین برگزار می شود. افراد شرکت کننده در این دوره عمومی هشت ساعته با ریسک های انواع پروژه های پیمانکاری آشنا شده و آموزش های لازم را دریافت می کنند. شرکت کنندگان پس از اخذ گواهی دوره کارگری آموزش خواهند دید تا چطور از جان خود و همکاران خود در زمان وقوع حوادث حفاظت کنند. لازم به ذکر است که اخذ گواهینامه دوره کارگری برای تمام پرسنل شرکت های پیمانکاری لازم و ضروری است.

به منظور اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران، شرکت های پیمانکاری باید مدارک و مستنداتی را ارائه دهند تا قادر باشند اثبات کنند که موارد و مسائل ایمنی را در کارگاه ها به خوبی رعایت می کنند. به همین دلیل است که گفته می شود شرکت در این دوره عمومی هشت ساعته برای تمام پرسنل تحت لیست بیمه ضروری است.

نحوه اخذ گواهینامه دوره کارگری

برای دریافت گواهینامه دوره کارگری ابتدا باید متقاضی وارد سامانه مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت شده https://crtosh.mcls.gov.ir و ثبت نام کند. در مرحله بعد متقاضی باید هزینه دوره آموزشی ایمنی کارگری را واریز نماید. هزینه این دوره حدود صد هزار تومان می باشد. این دوره آموزشی به صورت آنلاین برگزار می شود. برای برگزاری آزمون محل خاصی مشخص خواهد شد و متقاضی همراه با کارت ملی در دوره سر ساعت مشخص شرکت خواهد نمود. در صورت اخذ حداقل نمره 12 قادر به دریافت گواهینامه دوره کارگری خواهید بود.

گواهینامه ایمنی 8 ساعته کارگری چگونه است؟

گواهینامه دوره کارگری که توسط مرکز تحقیقات صادر می شود جنبه فیزیکی ندارد. متقاضی پس از برگزاری آزمون و در طول زمان مشخص شده باید وارد سامانه رجیستری گواهینامه کارگری شود. متقاضی می تواند با ورود شماره ملی خود گواهینامه را استعلام نماید. از این رو متقاضی در سایت اعلام شده باید گواهینامه خود را رجیستری کند و در صورت نیاز آن را پرینت بگیرد. لازم به ذکر است که گواهی نامه دوره کارگری کاملا با گواهینامه HSE تفاوت دارد. در صورت دارا بودن گواهینامه HSE باید اقدامات لازم برای اخذ گواهینامه دوره کارگری را نیز انجام دهید.

اخذ گواهینامه دوره کارگری

اخذ گواهینامه دوره کارگری

در رابطه با تفاوت موجود بین گواهینامه HSE و دوره کارگری باید عنوان کرد که گواهی کارگری تنها مورد قبول اداره کار می باشد.

چه افرادی به گواهینامه دوره کارگری نیاز دارند؟

یکی از مهمترین سوالاتی که همواره ذهن پیمانکاران را به خود مشغول می کند تعداد نفراتی که باید جهت اخذ گواهینامه دوره کارگری معرفی شوند می باشد. در پاسخ به این سوال باید عنوان کرد پیمانکار باید تمام افراد حاضر در لیست بیمه را به منظور دریافت گواهی نامه دوره کارگری معرفی نماید.

در صورت عدم حضور فیزیکی نفرات اعلام شده به لیست بیمه در دفتر مرکزی یا کارگاه چه می توان کرد؟

در تمام شرکت های پیمانکاری ممکن است افرادی به لیست بیمه اضافه شوند که در کارگاه یا دفتر مرکزی حضور فیزیکی ندارند. این افراد تنها به منظور ایجاد سابقه در لیست بیمه حضور دارند. در این شرایط نفر معرفی شده باید از لیست بیمه حذف شود یا شخص برای شرکت در آزمون با کارت شناسایی خود اقدام کند. به منظور اخذ گواهینامه دوره کارگری برای افرادی که سواد خواندن یا نوشتن ندارند و به صورت فیزیکی در شرکت یا کارگاه حضور ندارند باید بین آن ها و همکاران شرکت ارتباط برقرار شود.

در صورت عدم کسب نمره قبولی در آزمون گواهی ایمنی کارگری چه می توان کرد؟

در صورتی که پس از شرکت در آزمون گواهینامه دوره کارگری برای نخستین بار قادر به کسب نمره قبولی نباشید پیمانکار مجدد نام شما را در پنل درخواست آزمون مجدد ثبت خواهد کرد. دفاتر انجمن به طور معمول تاریخ برگزاری آزمون مجدد را اعلام خواهد کرد.

هزینه گواهی کارگری

هزینه شرکت در دوره عمومی کارگری برای هر نفر معادل صد هزار تومان می باشد. متقاضی باید هزینه مورد نیاز را به حساب اعلام شده توسط مرکز تعلیمات و تحقیقات واریز کند.

میزان اعتبار گواهینامه دوره کارگری

اعتبار گواهینامه دوره کارگری یک یا چند ساله نخواهد بود و مانند مدارک تحصیلی دارای اعتبار مادام العمر می باشد.

مهمترین منابع آموزشی دوره کارگری

دوره آموزشی کارگران تحت پوشش پیمانکاری به منظور اخذ گواهینامه دوره کارگری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. تا زمانی که شرکت آموزش های لازم را به تمام پرسنل خود ارائه ندهد پرونده توسط انجمن های صنفی بررسی نخواهد شد. هدف از برگزاری دوره آموزش کارگری آشنایی پرسنل با مسائل ایمنی می باشد. شرکت کنندگان این دوره پس از گذراندن آن با اصول اولیه ایمنی آشنا خواهند شد. این موضوع در انجام صحیح امور با رعایت نکات ایمنی به شرکت کنندگان کمک زیادی خواهد کرد.

نحوه اخذ گواهینامه دوره کارگری

با هدف برگزاری بهتر این دوره کتاب معتبر توسط مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار در سال 94 در 62 صفحه تدوین و منتشر شد. به منظور ایجاد آمادگی در آزمون گواهی 8 ساعته توصیه شده است تا شرکت کنندگان دوره این کتاب را مطالعه کنند.

در دوره ایمنی کارگری چه مطالبی را آموزش خواهید دید؟

پس از اخذ گواهینامه دوره کارگری با نکاتی که یک کارمند یا کارگر باید در رابطه با ایمنی کار باید بداند، آشنا خواهیم شد. از مهمترین مطالبی که در این دوره آموزش خواهید دید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مفاهیم اولیه و تعاریف ایمنی
  • بررسی فرآیندهای مهم و پر خطر کاری همچون برق گرفتگی، آتش سوزی و سقوط از ارتفاع
  • آگاهی از عوامل زیان آور محیط کار
  • روش های مقابله با برخورد مواد شیمیایی
  • آشنایی با بیماری های مربوط به محیط کار
  • بررسی علل بروز حوادث
  • نحوه استفاده و نگهداری از وسایل حفاظت فردی

مواد 91 و 92 قانون کار نیز در این دوره به کارمندان یا کارگران آموزش داده خواهند شد.

مطالب مفید : گواهینامه تعیین صلاحیت ایمنی پیمانکاران

سایت مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت:  https://crtosh.mcls.gov.ir