گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

اصول ایمنی مهمترین چیزی است که بعد از مسائل فنی در هر پروژه بایستی رعایت شود. از اینرو لازم است تا صلاحیت تمامی عوامل اجرایی به تایید برسد. شرکت های پیمانکاری برای ورود به مناقصات و همچنین به منظور عقد تمامی قراردادهایشان با کارفرما باید گواهی نامه ای تحت عنوان گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران را دریافت کنند. لذا اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران مهم است.

گفتنی که وظیفه ی بررسی و تایید صلاحیت پیمانکاران با وزارت کار و رفاه اجتماعی است. در این نوشته از این مهم بیشتر خواهیم گفت. همراه ما بمانید.

اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

مراحل اخذ گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

اخذ گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران چند مرحله دارد. گام اول پروژه، آماده سازی مسئول ایمنی است. در رابطه با او و وظایفش باید بگوییم که مسئول ایمنی فردی است که مدرک مرتبط با ایمنی و بهداشت داشته باشد. وی بایستی دوره های کاردانی یا کارشناسی مرتبط با رشته هایی که عنوان شدند را از سر گذرانده باشد. در غیر اینصورت مسئول ایمنی باید در دوره های آموزشی اصول ایمنی و بهداشت و دوره ی آموزشی شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک شرکت کند. گفتنی است که شرکت در دوره ی آموزشی شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک الزامی است.

گواهینامه دوره مسئول ایمنی

پس از اینکه دوره آموزشی از سر گذرانده شد لازم است تا برای اخذ تاییدیه از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وارد سایت www.isaap.ir شوید. شما باید مسئول ایمنی را در آنجا ثبت نام کنید. لازم است تا کلیه مدارک او از قبیل گواهینامه های دوره آموزشی و کلیه سوابق و تجربیات کاری، مدارک شخصی و… را در سایت وارد نمایید.

 

در مرحله ی بعدی اخذ گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران لازم است تا کارفرمایان از قبیل مدیر عامل و اعضای هیات مدیره در دوره های مرتبط با ایمنی و بهداشت کار شرکت کنند. گفتنی است که تمامی گواهینامه ها باید از طرف مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار صادر شوند.

مراحل دریافت تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران

در مرحله ی بعد لازم است تا یک نماینده از طرف شرکت انتخاب گردد. وی بایستی به سایت انجمن صنفی مسئولین ایمنی و بهداشت کار استان مراجعه کند و در رابطه با مراحل مورد نظر و مدارک مورد نیاز مطالعه نماید.

این سایت زیر نظر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار دارد. سپس لازم است تا نماینده منتخب تمامی مدارک مورد نیاز را تهیه نموده و همراه با فیش واریزی مبالغ مورد نظر، برای تشکیل پرونده اقدام کند.

گفتنی است که ارائه گواهینامه دوره آموزشی کارفرمایان الزامی است. در صورت فقدان این گواهینامه افراد اعم از کارفرمایان و بطور کلی تعداد نفراتی که از طرف کانون انجمن های صنفی مسئولین ایمنی و بهداشت کار تعیین شده اند باید در دوره های آموزشی شرکت کنند.

در نهایت و به منظور اخذ گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران لازم است تا بازرس و کمیته مربوطه مدارک موجود را تصدیق نموده و تاییدیه های مورد نیاز را صادر نماید.

گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی

گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی

اهمیت اخذ گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

اخذ گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران اهمیت دارد. این مهم یکی از موارد مورد نیاز برای شرکت در مناقصات است. در طرف دیگر و به منظور اجرایی نمودن پروژه ها الزامی است تا این گواهی دریافت گردد.

شرایط دریافت گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

برای ثبت نام گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران و دریافت این مهم شرکت شما بایستی دست کم یک پروژه فعال داشته باشد. همچنین گفتنی است که ارائه لیست بیمه افرادی که در این پروژه به فعالیت مشغول می باشند نیز اهمیت دارد. با این تفسیر اما چنانچه شما در حال حاضر پروژه فعالی نداشته باشید و تنها برای شرکت در یک مناقصه یا برای انجام یک پروژه به این تاییدیه نیازمند باشید می توانید برای دریافت موقت این گواهی اقدام نمایید.

گواهینامه موقت تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران نیز قابل دریافت است. برای اخذ آن لازم است تا مراحلی را به انجام برسانید.

مزایای دریافت گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

با دریافت گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران شما به مزایای زیر دست خواهید یافت.

افزایش امکانات برنده شدن در مناقصات. اختصاص قراردادها به پیمانکارانی که این گواهینامه را حاصل کرده‌اند.  ارتقاء سطح امنیت در محیط کاری. افزایش استانداردهای ساختمانی و سازه‌ها. اخذ صلاحیت ایمنی پیمانکاران

افزایش اعتبار و ارتقاء توان اجرایی و فنی شرکت. به علاوه، این گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران نشان دهنده توانایی شرکت شما در بهبود محیط کار و ایجاد امکانات ایمنی است، و در نتیجه، شما همواره در رده اولین شرکت‌ها قرار می‌گیرید.

گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران برای چه اهدافی صادر می شود؟

 • الزامات ایمنی در آن تعریف شده اند. موارد ایمنی در گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران برای کارگر و پیمانکار لحاظ گشته اند که اجرای اصولی آنها الزامی است.
 • یک استراتژی در گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران تدوین گشته است که به مدیریت پیشگیرانه حوادث و ایمنی افراد اعم از کارگران و پیمانکاران کمک می کند.
 • در این گواهینامه دستورالعمل ها و مقرراتی قید شده اند که لازم است تمامی آنها در فعالیت های پیمانکاری لحاظ شوند.
 • عوامل خطرآفرین در این گواهینامه نام برده شده اند که شناسایی آنها مهم است و بایستی مدیریت گردند.

با مطالعه و اجرای موارد لحاظ شده در این گواهینامه می توان محیط کار را ایمن سازی کرد و حوادث ناشی از کار را به حداقل رساند.

گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی

گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی

دلیل اخذ گواهی صلاحیت ایمنی پیمانکاری

اخذ گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران بخشی اساسی از روال حرفه‌ای شدن در عرصه‌ی پیمانکاری است. این گواهینامه به عنوان یک الزام مهم برای همه پیمانکاران دولتی و خصوصی با رتبه تعیین شده است. بدون این گواهینامه، شرکت‌ها قادر به مشارکت در مناقصات و مزایدات نخواهند بود.

قبل از برگزاری هر مناقصه، کارفرماها لیست مدارک مورد نیاز را به پیمانکاران ارائه می‌دهند. پیمانکاران ملزم به تکمیل و ارسال این مدارک می‌باشند و هر گونه عدم ارائه یکی از این مدارک، باعث محرومیت از شرکت در مناقصه خواهد شد. اخذ صلاحیت ایمنی پیمانکاران

گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران به عنوان یک ابزار حیاتی تضمین کننده اجتناب ناپذیر از شرکت در فرآیند رقابتی و حیاتی این حوزه عرصه فعالیت می‌کند.

راهنمای اخذ گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

برخورداری از مجوز کار ( صلاحیت اداره کار) یا گرید ( رتبه پیمانکاری) به منظور تشکیل پرونده و در نهایت اخذ گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران مهم تلقی می شود. شما دست کم بایستی یکی از این دو مدرک را داشته باشید. در صورت عدم برخورداری از این مدارک بایستی ابتدا برای دریافت آنها اقدام کنید. پس از دریافت این مدارک می توانید برای اخذ گواهینامه درخواست دهید.

جمع بندی

 • اخذ گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران اهمیت دارد.
 • برای ورود به مناقصات و به منظور عقد تمامی قراردادها الزامی است تا شرکت های پیمانکاری گواهینامه ای تحت عنوان تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران را دریافت نمایند.
 • وزارت کار و رفاه اجتماعی وظیفه ی بررسی و تایید صلاحیت پیمانکاران را عهده دار می باشد.
 • دریافت تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران مراحل متعددی را دارا است.
 • دستورالعمل ها و مقرراتی در این گواهینامه قید گشته اند که رعایت تمامی آنها در فعالیت های پیمانکاری لازم است.
 • در این گواهینامه یک استراتژی تدوین شده که به مدیریت و پیشگیری از وقوع حوادث منجر می شود.
 • برای تشکیل پرونده و در نهایت اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران برخورداری از مجوز کار ( صلاحیت اداره کار) یا گرید ( رتبه پیمانکاری) مهم تلقی می شود.
 • به منظور ثبت نام گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران و دریافت این مهم شرکت شما باید پروژه های فعالی را در دستور کار داشته باشد. همچنین ارائه لیست بیمه افراد شاغل در این پروژه مهم تلقی می شود.

مقالات مفید:

اخذ گواهینامه دوره ایمنی کارگری

اعتبار گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران

پس از اخذ صلاحیت ایمنی پیمانکاران شما ملزم به دریافت گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران هستید. این گواهی پس از دریافت اعتباری دو ساله دارد و پس از انقضاء، برای حفظ حق شرکت در مناقصات و مزایدات، و همچنین بهره‌مندی از سایر مزایای آن، شما نیاز به تمدید آن دارید.

در صورت عدم تمدید گواهی ایمنی پیمانکاران امکان شرکت در مناقصات و مزایدات برای شما وجود نخواهد داشت، و از سایر امتیازات این گواهی محروم خواهید شد.

تمدید این گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران نیاز به طی کردن مراحل از ابتدا دارد. اطلاعات مربوط به شما در پنل کاربری قابل دسترسی است، اما در صورت وجود تغییرات در اطلاعات شما مانند آدرس یا نام شرکت، باید آخرین آگهی ثبت تغییرات را در سامانه ارسال کنید.

گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی – گواهی صلاحیت ایمنی